CSU Honors Faculty and Students of the Year at Academic Awards Ceremony

[caption id="attachment_4739" align="alignright" width="228"]Dr. Alan Tidwell Dr. Alan Tidwell[/caption]

COLUMBUS, Ga. — Columbus State University handed out its highest annual academic awards Friday afternoon at its Scholastic Honors Convocation, where finance professor Alan Tidwell was named CSU’s Educator of the Year.

Tidwell’s past and current teaching responsibilities at CSU include principles of real estate, investments, managerial finance, risk management and insurance, financial reporting and analysis, and quantitative analysis. He has also taught courses in real estate finance, real estate development, quantitative real estate analysis and real estate investment analysis. He has published in the areas of mixed-use development, “green” commercial real estate, real estate mutual funds, credit ratings and housing, and he has research interests in mixed-asset portfolio construction, real estate valuation and corporate transparency.

At the convocation, Tidwell also received the USG Regents Teaching Excellence Award. Economics professor Frank Mixon, a Turner College of Business colleague, won the award for faculty research and scholarship. Shamim Khan, a professor in the TSYS School of Computer Science, was honored for his service to the university.

The Faculty Cup Award (nominated by the faculty to honor an extremely high-achieving student) went to Angelin Shajan, a senior majoring in biology and minoring in chemistry with aspirations of becoming a physician. Shajan is a member of Beta Beta Beta National Biological Honor Society and the current president of the American Medical Student Association. She is also a member of the National Society of Collegiate Scholars and Phi Kappa Phi Honor Society, and she recently had the opportunity to participate in a biology study abroad program in Belize. Shajan chose Columbus State University because of her love for science.

Below is the complete list of faculty and student honorees:

FACULTY AWARDS:

Faculty Service: Dr. Shamim Khan, professor of computer science
Faculty Research and Scholarship: Dr. Frank Mixon, professor of economics
Educator of the Year: Dr. Alan Tidwell, assistant professor of finance
USG Regents Teaching Excellence Award: Dr. Alan Tidwell, assistant professor of finance
USG Regents Scholarship of Teaching and Learning Award: Dr. Eliot Rendleman, associate professor of English and director of the CSU Writing Center
USG Regents Teaching Excellence Award (Online Faculty): Dr. Angkul Kongmunvattana, associate professor of computer science
William Chappell Graduate Award: Dr. Troy Keller, associate professor and environmental science program coordinator
Faculty Emeriti Status: Dr. Rhonda Hollis, professor of nursing



STUDENT AWARDS:

Academic Recognition Award: Angelin Shajan
Faculty Cup: Angelin Shajan
Phi Kappa Phi Senior Award: Katherine Hinzman



CSU HONORS PROGRAM, HONOR STOLES:


FALL 2014

Emily Burdett
Laurie Dishman
Shannon Wilson
Thomas Adams


SPRING 2015

Lindsey Baker
Marlena Cameron
Cherie Corning
Lindsey Davies
Telea Davis
Michael Hamm
Katherine Hinzman
Leslie Mcintyre
Mary Moody
Angelin Shajan
Justin Skariah
Jonathan Smith
Timothy Summers
Rubicelys Torres


SUMMER 2015

Rebecca Moody



DEPARTMENT AWARDS:


HONORS COLLEGE:

Interdisciplinary Studies Award: Catrina Dygert
Scholarly Activities in Fine & Performing Arts Award: Amy Melton
Scholarly Activities in Humanities Award: Katherine Hinzman
Scholarly Activities in Professional Students Award: Laurie Dishman
Scholarly Activities in Science Award: Lauren Whitehurst
Scholarly Activities in Social Science Award: Louisa Tovar-Forero



COLLEGE OF THE ARTS:


DEPARTMENT OF ART

Studio Art Award: Marina Savashynskaya
Art Education, Undergraduate Award: Wynter Kaye Smith
Art History Award: Katherine Hinzman


DEPARTMENT OF COMMUNICATION

Communication Student of the Year Award: Devin Taylor


SCHWOB SCHOOL OF MUSIC

Music Award: Likai He
Music-Presser Scholar Award: Jordan Walsh


DEPARTMENT OF THEATRE

Theatre Arts Award: Carly McMinn
Theatre Arts Design & Technical Award: Bradley Thompson
Theatre Arts Performance Award: Amelia Maxfield
Theatre Arts Education Award: Chandler Clark



D. ABBOTT TURNER COLLEGE OF BUSINESS:


DEPARTMENT OF ACCOUNTING & FINANCE

Accounting Award: Kayla Annette Edwards
Finance Award: Zachary Jones


DEPARTMENT OF MANAGEMENT & MARKETING

Management Award: Shelby Nelson
Marketing Award: Trevor Gilliland
Management Information Systems Award: Brandon Tuitasi
General Business Award: Veronica Hutchinson


GRADUATE BUSINESS PROGRAM

Master of Business Administration Award: Charles Greer
Master of Science in Organizational Leadership Award: Cedricia Thomas
Web MBA Award: Carina Marzari


TSYS SCHOOL OF COMPUTER SCIENCE

Software Systems Computer Science Award: Sharon Zeng
Applied Computer Science Award: Devan Williams
Games Programming Computer Science Award: Nate Gibson
Applied Computer Science, M.S. Award: Trang Nguyen
Information Technology Award: Gary Frey



COLLEGE OF EDUCATION AND HEALTH PROFESSIONS:


DEPARTMENT OF COUNSELING, FOUNDATIONS & LEADERSHIP

School Counseling Graduate Award: Kathryn Joseph
Community Counseling Graduate Award: Rebecca Greene
Leadership Masters Graduate Award: Christina McCully
Leadership Specialist Graduate Award: James English
Leadership Specialist Doctoral Student Award: Kimberly Lester


DEPARTMENT OF TEACHER EDUCATION

Early Childhood Education Undergraduate Award: Christen Adkins
Early Childhood Education Graduate Award: Hailey Hinson
Middle Grades Education Undergraduate Award: Hannah Schuerman
Middle Grades Education Graduate Award: Cole Downey
English Education Undergraduate Award: Rebecca Fourhman
Spanish Education Undergraduate Award: Alice-Roxana Barna
Mathematics Education Undergraduate Award: Andrea Nelson
UTeach Mathematics Education Graduate Award: Amy Batista
UTeach Science Education Undergraduate Award: Jessica Pritchett
UTeach Science Education Graduate Award: Carlos Baron
Social Science Education Undergraduate Award: Jessica O’Keeffe
Social Science Education Graduate Award: Anthony Shelton
Special Education Undergraduate Award: Casey Googe Dial
Curriculum & Instruction in Accomplished Teaching Graduate Award: Mikel Anna Hill
Teacher Leadership Graduate Award (TIE): Amanda Wilson and Trixy Slaughter
School Library Media: Ivy Jackson


DEPARTMENT OF HEALTH, PHYSICAL EDUCATION & EXERCISE SCIENCE

Health Science Award: Morgan-Danielle Barnes
Exercise Science Undergraduate Award: Kelsey Pelletier
Exercise Science Graduate Award: Ashley Shayla Hewitt


SCHOOL OF NURSING

Outstanding Nursing BSN Award: Kaitly Given
Outstanding Nursing RN-BSN Award: Jack Gutkin
Outstanding Nursing Graduate Award: Jewel Scott



COLLEGE OF LETTERS & SCIENCES:


DEPARTMENT OF CRIMINAL JUSTICE & SOCIOLOGY

Criminal Justice Award: Matthew Sitler
Sociology Award: Kimberly Ballard


DEPARTMENT OF ENGLISH

English Literature Award: Flora Hall
English Creative Writing Award: Alyssa Hudson
English Professional Writing Award: Paola Cigui


DEPARTMENT OF HISTORY & GEOGRAPHY

History Award: Katherine Hinzman


DEPARTMENT OF MODERN & CLASSICAL LANGUAGES

Spanish Award: Justin Brown


DEPARTMENT OF POLITICAL SCIENCE

Political Science Award: Brittany Allen
Mario Mion Scholarship Award: Victoria Hurse
Master of Public Administration Award: Beverly Boehm


DEPARTMENT OF BIOLOGY

Cellular & Molecular Biology Award: Jennifer Joann Prophitt
Organismic Biology Award: Rebecca Danielle Moody
Ecological & Evolutionary Biology Award: Katie Elaine Winkles
George Stanton Biology Award: Angelin Sara Shajan


DEPARTMENT OF CHEMISTRY

Outstanding Freshman Chemistry Major Award: Rachel Spencer
American Chemical Society Undergraduate Award in Organic Chemistry: Timothy Summers
Excellence in Chemistry Research Award: Brittany Griffin
Outstanding Chemistry Major Award: Rubicelys Torres Guzman


DEPARTMENT OF EARTH & SPACE SCIENCES

Geology Award: Kenneth Roop-Eckart
Physics Award: Johnny Brown
Engineering Award: Ajith Shajan


DEPARTMENT OF MATHEMATICS & PHILOSOPHY

Mathematics Award: Heather Hauck
Philosophy Award: Kevin Stanford


DEPARTMENT OF PSYCHOLOGY

Psychology Award: Julia Weatherford



WHO’S WHO AWARDS:


  • Alison Algarin

  • Morgan-Danielle Barnes

  • Caprisha Battle

  • Madison Beavers

  • Ashanti Bell

  • Victor Boyda

  • Millicent Brooks-Millender

  • Nelsondria Brown

  • Ashraff Buari

  • Gary Byars, Jr.

  • Victoria Cantrell

  • Tracey Carruthers

  • Noel Cascalheira

  • Sarah Clay

  • Pablo Colon

  • Rachel Cotterell

  • Rachelle Cross

  • Riyotta Cutliff

  • Lucy Davis

  • Heather Dittman

  • Micheala Dixon

  • Kayla Edwards

  • James Fielding

  • Carra Floyd

  • Brandi Ford

  • Gary Frey

  • Mary Garcia

  • Skye Geeslin

  • Christian Gordon

  • Rachel Green

  • LaZavia Grier

  • Rubicelys Guzman

  • Shamonique Hassell

  • Kelly Howard

  • Yumei Huang

  • Sherry Huckleberry

  • Victoria Hurse

  • Jeanie Johnson

  • Michael Kamar

  • Sharen Kelly

  • Olivia Kipp

  • Juli Knisley

  • Aina Kumar

  • Amber Lanier

  • Ravhen Maddox

  • Andre McFarland

  • Carly McMinn

  • Crystal Mercado

  • Emily Murray

  • Marisa Naciuk

  • Lacey Noel

  • Kassandra Ormsby

  • Parker Parker

  • Chikilia Parks

  • Mansi Patel

  • Ansley Phillips

  • Tiffany Rivers

  • Brian Romano

  • Ayana Rome

  • Nathan Rozea

  • Brittany Sanders

  • Devin Shaw

  • Brandon Soloff

  • Leon Spence

  • Abbee Stallone

  • Jacob Strickland

  • Sydney Walters

  • Sydney Yeomans


###